День працівників освіти

Вчитель

Вчитель — це людина, яка займається вихованням та освітою дітей в школі.

145
вакансій
17 000
середня зарплата
задоволеність

Що робить вчитель

Довго розписувати, хто такий вчитель немає потреби, оскільки всі ми проходимо у свій час крізь його майстерність та працю. Одним простим реченням: це людина, яка когось чомусь навчає.

Але проведення уроків — це тільки 50% того, що вчитель робить в школі. Ще він готується до цих самих уроків, веде журнал, проглядає зошити, диктує та виправляє диктанти, проводить та перевіряє тести й контрольні. Ходить на педради, проводить батьківські збори, а ще невпинно відповідає на сотні дитячих запитань. Намагається порозумітися зі своїми учнями та зацікавити їх своїм предметом.

Скільки отримує вчитель

Зарплата вчителя залежить від ставки, надбавок, винагороди «за сумлінну працю» розміром до одного окладу. Також законом передбачена «13-та зарплата» на оздоровлення під час щорічної відпустки.

Тому у кожного вчителя — зарплата різна. Найменше роботодавці пропонують вчителям музики — в середньому 6 тисяч гривень, а от вчителям біології, англійської та української мов — вдвічі більше — 12 тисяч гривень.

Середня зарплата
17000 грн
Розподіл зарплат
10 000 грн
24 000 грн

В середньому «Вчитель початкових класів» в Україні заробляє 17000 грн. Це медіана заробітних плат за даними з 264 вакансій, розміщених на Work.ua із заголовком «Вчитель початкових класів» і за схожими запитами-синонімами «Викладач молодших класів», «Вчитель молодших класів», «Викладач початкових класів» та ін. за останні 3 місяці. Діапазон, що містить медіану, виділено на графіку.

Які навички потрібні вчителю

  • Знати свій предмет, вільно орієнтуватися в обраній галузі знань, цікаво і доступно доносити ці знання до учнів.
  • Бути ерудованим, розширювати межі своїх знань з урахуванням розвитку науки і нових технологій.
  • Любити дітей та володіти навичками педагогічного виховання.
  • Мати уявлення про особливості психології дітей різного віку.
  • Вміти знаходити контакт і взаєморозуміння з групою дітей.
  • Бути уважним та доброзичливим до учнів, поважати особистість кожного.
  • Бути спостережливим та терплячим. Дуже терплячим. Та мати почуття гумору.

Переваги та недоліки в роботі вчителя

    • На роботі вчителю ніколи не буває нудно. Кожен день він спілкується з учнями. Як відомо, всі діти — різні, і спілкування з ними може бути цікавим, а часом — і кумедним.
    • У вчителів велика відпустка.
    • Ділитися знаннями з іншими людьми — благородна та вдячна справа. Можна не стати філологом, але не можна забути вчителя, який одного разу навчив тебе пісеньці про коми, не стати біологом, але пам’ятати про маточки й тичинки, не бути фізиком, але знати другий закон Ньютона :)
    • Робота в школі — це постійний стрес. До того ж, учитель несе особисту відповідальність за життя і здоров’я кожного учня.
    • Учні та їхні батьки бувають різні.
    • Невисока зарплата.

Як самі вчителі оцінюють свою професію

За даними опитування Work.ua серед зареєстрованих шукачів з досвідом роботи вчителем.

Кар’єрне зростання

4.0

Зарплата

2.5

Задоволеність професією

4.5

Безпека

3.0

Баланс між роботою та життям

3.0

Наскільки затребувані вчителі

Професія вчителя затребувана завжди. Зараз існує брак молодих фахівців і фахівців із природничих предметів — біологія, хімія, фізика, математика, а також іноземних мов.

145
вакансій на сайті

Де вчитися на вчителя

Щоб працювати вчителем, потрібна педагогічна освіта. Здобути її можна в коледжі, але це дає право викладати лише в молодшій та середній школі. А от після ВНЗ можна братися і за старшачків.

Втім, віднедавна працювати в школі можна з будь-якою вищою, фаховою передвищою чи професійно-технічною освітою. Але тільки рік. Продовжити вчителювати й далі можна буде за умови успішно пройденої атестації.

Атестацію всі вчителі мають проходити кожні 5 років. Є й альтернатива — освітянин замість атестації може за власним бажанням пройти сертифікацію і отримати відповідний документ, який буде діяти протягом 3 років. Вчителі із такими сертифікатами мають право на доплату — 20% зарплатні до основного окладу.

Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.


Ще більше інформації про курси та навчальні заклади.

День працівників освіти

6 жовтня, неділя

Поділіться цим матеріалом з друзями та знайомими, запостіть його у себе в соціальних мережах, розкажіть про нього родичам, які не можуть визначитися з майбутньою професією. Адже кожен гідний отримати роботу своєї мрії!

Інші професії

PPC-спеціаліст

PPC-спеціаліст

PPC-фахівець, Pay Per Click фахівець — це фахівець із контекстної реклами, він привертає на сайт користувачів, які з великою ймовірністю щось на ньому замовлять.

Сомельє

Сомельє

Сомельє — людина, яка знається на вині: проводить дегустації, знає все про історію напою, як виробляється будь-який сорт і з якою їжею поєднується напій.