- 5146
12 рекрутингових завдань, які з легкістю розв’язує ChatGPT
Сьогодні тільки й розмов, що про ChatGPT. Що це, як ним користуватися, чи забере штучний інтелект у людей роботу? Більше запитань, ніж відповідей. Work.ua же вирішив дослідити тему й розібратися, як цей інструмент може стати в пригоді рекрутерам.
Анастасія Чорна, редакторка сайту Work.ua
Що це таке
ChatGPT — найпопулярніший чат-бот зі штучним інтелектом, який вміє давати обґрунтовані відповіді на будь-які запитання, поставлені людиною. Точно чи правдиво — то вже інша історія. ChatGPT розробила компанія OpenAI та запустила у листопаді 2022 року. Зараз він доступний і в Україні безкоштовно, але є платна підписка (ChatGPT Plus), яка коштує 20 доларів.
Українці масово тестують ChatGPT, що він аж трохи шокований. Виявляється, з допомогою чат-бота модливо робити неймовірні речі: генерувати ідеї, писати тексти та код, малювати ілюстрації й багато чого іншого. Нас же цікавило, як штучний інтелект можна використовувати для розширення, автоматизації та трансформації процесу найму.
Як скористатися ChatGPT рекрутеру та HR-менеджеру
Відділ контенту натхненно взявся експериментувати й виокремив як мінімум 12 можливостей ChatGPT для рекрутерів та HR-менеджерів. Й от на що він здатен.
1. Написати текст вакансії під конкретну посаду або вибрати ключові слова для пропозиції про роботу
Так, це неідеальний текст. Однак вакансія цілком притомна, ніби її написав фахівець з персоналу, але початківець. Якщо вам не вистачає часу, та потрібно швидко отримати якісне оголошення про роботу або ви не любите писати, ChatGPT — те, що треба.
Важливо: варто чіткіше ставити запитання, додавати більше конкретики. Також потрібно редагувати оголошення про роботу, персоналізувати його, щоб продемонструвати бренд роботодавця, цінності, місію. Взагалі, ця порада стосується всієї інформації, яку ви отримуєте від ШІ.
2. Скласти список запитань для співбесіди
Тут усе просто, вводите свій запит і вуаля — ChatGPT генерує 15-20 запитань для конкретної позиції. Можна також моделювати подібні запити, скажімо, для поведінкового інтерв’ю. Це реально економить час.
3. Порекомендувати канали пошуку спеціалістів
Можливо, ШІ не підкаже вам чогось супернового, але точно наштовхне на роздуми. Хоча для рекрутерів-початківців така інформація не буде зайвою.
4. Підготувати варіанти тестових завдань
У цьому ChatGPT не обмежується одним варіантом, може запропонувати кілька. Усього за 1-3 хвилини ви матимете ТЗ для кандидатів на будь-яку посаду. Чи це не чудо?
5. Перевірити тестові завдання кандидата або рівень знання англійської
Ба більше! Після того як ваш потенційний співробітник виконає тестове завдання, штучний інтелект перевірить його й дасть об’єктивну оцінку. Також він непоганий лінгвіст і здатен визначити рівень знань англійської (чи будь-якої іншої) мови у шукача й чи достатньо цього для посади, на яку він претендує.
Наприклад, ми взяли резюме, написане англійською мовою, і попросили ШІ оцінити рівень знання мови особи, яка його склала. Таку відповідь отримали:
6. Підготувати список компетенцій для оцінки, оцінити кандидата чи його резюме
ChatGPT не лише надасть список компетенцій, які можуть оцінюватися при відборі кандидата на посаду, а сам оцінить шукача та резюме. А ще вкаже, чого йому не вистачає, як покращити.
Компетенції 👇
Оцінка резюме 👇
Взагалі, ChatGPT згенерує шаблон будь-якого потрібного вам процесу.
7. Порахувати HR-метрики
Ми спробували сформулювати запитання англійською мовою й отримали якіснішу відповідь.
8. Підготувати листи
Це вміння штучного інтелекту — порятунок для тих, хто не любить чи не вміє писати. Головне — правильно задати параметри, що ви хочете сказати, кому, з якою метою. Так ви швидко напишете листа керівнику, клієнту, кандидату, щоб запропонувати офер або, навпаки, відмовити, та просто мамі чи другу.
Але не забувайте редагувати кінцевий варіант, бо всяке може трапитися ;)
9. Скласти план адаптації для конкретного співробітника чи запитання на exit-інтерв’ю, посадові інструкції
Навіть можна запитати щось специфічне, наприклад, як провести прощальну співбесіду з токсичним співробітником.
10. Допомогти у створенні бренду роботодавця
Штучний інтелект може зробити опис компанії, згенерувати цінності, унікальну ціннісну пропозицію, рекламні тексти тощо, які формуватимуть бренд роботодавця.
11. Організовувати роботу з командою
ChatGPT здатен запропонувати ідеї для брейнштормів за різною тематикою. Сформує список запитань для опитування співробітників (взагалі будь-які опитування), підкаже, які заходи краще організовувати для колег або що дарувати їм на новорічні свята.
12. Проводити дослідження ринку праці
Як бачите, відповіді штучного інтелекту на запит скласти прогноз ринку праці на поточний рік мають такий вигляд наче його писав працівник-початківець (зважайте, що чат не знає подій після 2021 року, тож його прогнози ще й через це не можуть бути точними). Текст добре побудований, але містить загальні фрази й припущення. У цьому він ще слабкий, та безсумнівно потенціал має.
Кілька порад, як правильно використовувати ChatGPT
Щоб кінцевий результат вийшов якісним, дотримуйтеся простих правил, «спілкуючись» зі штучним інтелектом:
- Формуйте запит чітко, конкретизуйте, додавайте потрібних деталей та контексту.
- Що докладніше пояснити боту, що від нього хочете, то кращий буде результат.
- Уникайте занадто розпливчастих або відкритих запитань.
- Давайте приклади, задавайте структуру майбутнього тексту.
- Вказуйте кількість знаків, тобто якого об’єму має бути текст.
- Хоч ChatGPT відповість вам будь-якою мовою, краще ставити запитання англійською. Це дає якісний результат.
- Створюйте окремі діалоги під різні теми.
- Не запитуйте про те, що сталося вчора. Чат-бот «пам’ятає» те, що сталося до 2021 року.
- Щоб упевнитись у точності даних, можна попросити ШІ дати посилання на джерела, на які він опирався, коли давав ту чи іншу відповідь.
- Уникайте в запитах двозначних формулювань, жаргонізмів, образливих слів.
- Завжди редагуйте текст, який вам видав штучний інтелект, бо він може щось наплутати.
- Платна підписка виявилася набагато «розумнішою», ніж безплатна.
- ШІ мало знає про Україну, тож хочете адекватності — спілкуйтесь не про Україну :)
Замість висновку
Безсумнівно, штучний інтелект помічний у роботі рекрутера, він здатен автоматизувати процес найму, підвищити ефективність. За результатами опитування Work.ua, 63% респондентів ще не випробували ШІ, а 25% взагалі не знають, що це. І лише 11% українських рекрутерів уже використовують цей інструмент. Вони пишуть тексти, оцінюють кандидатів, складають тести, модерують вакансії, створюють профіль компетенцій тощо.
Крім того, деякі компанії уже навіть замінили ним деякі функції — відомі випадки, коли ШІ працює SMM-менеджером чи копірайтером. З таким «працівником» не потрібно проводити співбесіду чи онбординг, йому не знадобиться відпустка й він не піде в декрет. І платна підписка обійдеться дешевше, ніж зарплата окремому фахівцю.
Так, зараз ChatGPT — такий собі школярик, але він добре вчиться, й ніхто не знає, на що він буде здатен за пів року-рік. Поки ж достовірність наданих ним фактів потрібно перевіряти. Наприклад, коли ми попросили ШІ порекомендувати книжки українських письменників, він десь вигадав, десь наплутав.
Все-таки ми живемо у фантастичні часи й спостерігати, у що виллється взаємодія людства зі штучним інтелектом дуже цікаво. Запасаємося попкорном.
А ви вже випробували ChatGPT? Діліться в коментарях своїми враженнями.
1 коментар
Щоб залишити коментар, потрібно увійти.
то нащо власнику бізнесу HR чи інші ? ;-)
... тиждень тому мені через цей сайт написав якийсь гуманітарй який в кількох рядках поплутав напругу та струм
і залишив оголошеня без змін навіть після мого уточнення.
ChatGPT чи що завгодо інше
не відміяє Даннінга- Крюгера на будь-якій посаді ,
аж до президента рф чи іншої крани.