Що робить бібліотекар
Бібліотекар, як уже згадувалося, працює в бібліотеці — це таке місце, де зберігається велика кількість книг, періодичних видань та інших носіїв інформації. Люди приходять до бібліотек, щоб позичити книги для читання та навчання.
Головне завдання бібліотекаря — регулювати видачу і повернення книг читачами. Це означає, що бібліотекар знаходиться в читальному залі, видає і приймає книги, заповнює читацькі абонементи, а також стежить за порядком і безпекою бібліотечного фонду.
Але якщо ви думаєте, що це всі обов’язки працівника бібліотеки, поспішаємо переконати вас у зворотному. Крім уже перерахованого, бібліотекар займається:
- складанням і веденням електронних баз даних бібліотечного фонду та паперових каталогів;
- замовленням і оформленням нових надходжень книг;
- організацією заходів — літературних вечорів, зустрічей з письменниками, зборів книжкових клубів та іншого;
- створенням тематичних стендів, стінгазет, книжкових виставок та експозицій;
- виконанням обов’язків адміністратора в комп’ютерних читальних залах.
Скільки отримує бібліотекар
Зарплата бібліотекаря залежить перш за все від посади (старший бібліотекар зазвичай заробляє більше), типу бібліотеки й місця її розташування (працівники обласних бібліотек у великих містах заробляють більше, ніж бібліотекарі в маленьких бібліотеках при сільських школах, наприклад).
Найімовірніше так трапляється через те, що зарплата бібліотекаря складається зі ставки і додаткових нарахувань — преміальних, надбавок, доплат за організацію та участь у різних заходах.
на квітень 2025
*за даними 22 вакансій
Розподіл зарплат
Зміна середньої зарплати
«Бібліотекар» по Україні
Які навички потрібні бібліотекарю
- Уміння працювати з бібліотечними картотеками і за необхідності навчити цьому відвідувачів.
- Знання, як правильно заповнювати документацію.
- Врівноваженість, акуратність.
- Уміння працювати на комп’ютері й можливість швидко навчатися поводженню з новим ПЗ.
- Загальна ерудованість і кмітливість.
- Комунікабельність.
- Організаторські здібності не будуть зайвими.
Наскільки затребувані бібліотекарі
Оскільки зараз люди більше шукають довідкову інформацію в інтернеті й читають електронні книги, бібліотеки порожніють. Про те, щоб відкривати нові, мови не йде, сьогодні завдання № 1 — зберегти вже існуючі установи та саму традицію бібліотек. Тому великого попиту на бібліотекарів немає, але вони все ж потрібні.
Кількість вакансій
«Бібліотекар» по Україні
Де вчитися на бібліотекаря
Робота бібліотекаря не така проста, як може здатися на перший погляд: вона не обмежується видачею та прийманням книг, а вимагає ще і хоча б знань в літературі (причому з самих різних напрямків), психології, роботи з комп’ютером. Тому щоб працювати бібліотекарем, потрібно отримати спеціальну освіту — освоїти бібліотечну справу в виші або коледжі.
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Поділіться цим матеріалом з друзями та знайомими, запостіть його у себе в соціальних мережах, розкажіть про нього родичам, які не можуть визначитися з майбутньою професією. Адже кожен гідний отримати роботу своєї мрії!
Інші професії

Ризик-менеджер
Ризик-менеджер — фахівець, який аналізує діяльність компанії, виявляє можливі економічні чи репутаційні втрати та допомагає їх уникнути.

Перекладач
Перекладач — це спеціаліст, який професійно займається перекладанням текстів чи промов з однієї мови на іншу.