Що робить швачка
Головний обов’язок швачки — пошиття готових виробів з тканини. З-під рук і голки швачки можуть виходити різні тканинні вироби. Найчастіше це одяг, але буває також, що швачки виготовляють головні убори, сумки, прапори, чохли для меблів, штори.
Також швачки і кравці можуть працювати в ательє, де займаються індивідуальним пошивом, підганяють одяг за розміром, і в ремонтних майстернях, де займаються ремонтом виробів з тканини.
Цікаво, що у великих швейних цехах і на фабриках швачка-мотористка може роками виконувати одну й ту саму операцію, наприклад, пришивати рукав. Але якщо швачка займається виробом від початку і до кінця, наприклад, в ательє індивідуального пошиву, то до її обов’язків входять такі процеси:
- спілкування з клієнтом;
- зняття мірок;
- виготовлення лекал для майбутнього виробу;
- розкрій тканини;
- волого-теплова обробка;
- налаштування швейної техніки;
- пошиття виробу;
- підгонка і оздоблення одягу.
Скільки отримує швачка
Зарплата швачки залежить від обсягу обов’язків, а також від розряду фахівця. Існує шість розрядів швачок і кравців: перший і другий розряд присвоюють студентам училищ, а ось майстри шостого розряду працюють з найбільш відповідальними і складними у виготовленні виробами (наприклад, з верхнім одягом) і зарплату отримують відповідну.
на квітень 2025
*за даними 1 404 вакансій
Розподіл зарплат
Зміна середньої зарплати
«Швачка» по Україні
Які навички потрібні швачці
- Знання особливостей різних видів тканин.
- Уміння користуватися всією швейної технікою — від наперстка до швейної машини.
- Розвинене просторове мислення.
- Уважність і хороший окомір.
- Посидючість, лояльність до виконання одноманітної і монотонної роботи.
- Швидка реакція.
- Акуратність, терплячість.
- Художній смак, розуміння основ естетики, зацікавленість в моді.
- Уміння знайти спільну мову з клієнтом.
Наскільки затребувані швачки
Оскільки професія швачки сьогодні, м’яко кажучи, не на піку популярності, а місць, де можуть працювати швачки і кравці, дуже багато (це і фабрики, й ательє, і магазини з продажу тканин і фурнітури), фахівці користуються попитом.
Особливо потрібні досвідчені швачки з високим розрядом, але і недавніх випускниць училищ з радістю приймають на роботу.
Кількість вакансій
«Швачка» по Україні
Де вчитися на швачку
Щоб стати швачкою, досить здобути середню спеціальну освіту. Щоправда, заочно навчатися небажано, оскільки головні навички швачка отримує саме на практиці. І краще, щоб це відбувалося під пильним оком викладачів.
Вищу освіту здобувають зазвичай вже після закінчення училищ — заради кар’єрного росту. Також існує безліч курсів крою та шиття — універсальних або покликаних навчити шити певний вид виробів.
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Поділіться цим матеріалом з друзями та знайомими, запостіть його у себе в соціальних мережах, розкажіть про нього родичам, які не можуть визначитися з майбутньою професією. Адже кожен гідний отримати роботу своєї мрії!
Інші професії

Стоматолог
Стоматолог — це лікар, який займається лікуванням зубів, щелепи, м'яких тканин та інших органів ротової порожнини.

Хімік
Хімік — людина, яка знає все про речовини, їхню взаємодію та перетворення.