- 6 мин чтения
- 6729
Перевірка брудною чашкою: норм чи стрьом на співбесіді?
У соцмережах рекрутери все частіше розповідають про поведінкові тести. Але чи варто ухвалювати рішення про найм з огляду лише на те, як кандидат пив воду під час співбесіди або що зробив із брудною чашкою з-під кави?


Психологічні тести — не новинка в рекрутингу. Згадайте лишень уже легендарне «продайте мені цю ручку». Проте останнім часом у соціальних мережах роботодавці діляться новими й нестандартними тестами, які застосовують під час співбесід. Але чи дають вони змогу ухвалити зважене рішення щодо кандидата?
Які поведінкові тести можуть застосувати рекрутери
Поведінкові тести — це метод, який менеджери з найму використовують під час співбесіди, щоб оцінити не лише професійні навички кандидата, а й особистісні якості, поведінку в нестандартних ситуаціях, етичні орієнтири тощо. Зазвичай кандидат навіть не здогадується про те, що є обʼєктом тестування.
Тест на чашку кави
Чи не найбільш обговорюваною в соціальних мережах є перевірка чашкою кави. Цей тест став відомим після публікації в New York Post.
Колишній директор Xero Australia Трент Іннес у матеріалі пояснив суть: співбесіда починається з невеликої екскурсії офісом, що включає і кухню. Там кандидату пропонують горнятко кави. А наприкінці дивляться, що робитиме людина: лишить чашку деінде, помиє тощо.
За словами Трента, якщо ви не з тих, хто ставить кухлі в посудомийну машину або хоча б поверхнево їх ополіскує, то не станете хорошим працівником. Адже, імовірно, така людина не може похизуватися ініціативністю, відповідальністю, вмінням працювати в команді.
Тест на хиткий стілець
Цей метод використовують під час співбесід у ROTC Nuclear Power School, розповів читач виданню Mirror. У стільця, на якому мав сидіти кандидат під час розмови з майбутнім керівником, одна ніжка була коротшою. Тому людина трошки хиталася під час співбесіди й загалом почувалася дискомфортно.
Тест вважається успішним, якщо кандидату вистачає сміливості зупинити співбесіду на хвильку, заявити про свій дискомфорт і попросити поміняти стілець на інший.
Подібна перевірка може розкрити стиль комунікації людини, адаптивність, спостережливість.
Тест на склянку води
На Reddit один із користувачів розповів, що в його компанії рекрутер перед співбесідою ставив на стіл глечик із водою і склянки, щоби подивитися, чи буде хто-небудь пити під час розмови.
«Очевидно, ви можете багато чого сказати про людину за тим, як вона відмовляється від запропонованої води або п’є її занадто швидко», — зазначив користувач. І додав, що як кандидат пив воду в «нормальному темпі», це було розцінено як ознака впевненості та комфорту в робочому середовищі.
Тест на сіль і перець
Видання Unilad розповідає про ще один незвичайний поведінковий тест. Компанія проводить співбесіди з кількома кандидатами, і ця зустріч триває весь день. Звісно ж, це вимагає паузи на обід. Під час спільного прийому їжі керівник спостерігав, чи куштувала людина свою їжу перш ніж додавати сіль, перець або гострий соус.
Якщо кандидат спочатку пробував страву, а потім додавав спеції, це начебто вказувало на обдуманість і здатність оцінювати ситуацію перед дією. Натомість якщо людина одразу бралася до приправ, це свідчило про імпульсивність або схильність до ухвалення рішень без достатньої інформації.
Тест на ручку, що впала
Суть цього методу проста: інтерв’юер «випадково» впускає ручку на підлогу між собою та кандидатом і спостерігає за реакцією останнього. У такий спосіб перевіряють спостережливість (чи помічає людина ситуацію), емпатію (чи намагається допомогти) й ініціативність (чи проявляє себе навіть у таких дрібницях).
Про цей тест розповідалося у виданні Hospitality Daily. Таку перевірку влаштовує компанія, що працює у сфері готельного бізнесу, де готовність допомагати гостю є визначальною.
Переваги й недоліки поведінкових тестів: думка психологині
На перший погляд, у таких неформальних перевірках кандидатів є низка переваг:
- Дають змогу побачити справжню поведінку кандидата. Шукачі здебільшого готуються до співбесід і знають, як «правильно» відповідати на запитання рекрутерів. Неформальні тести ж розкривають істинну особистість людини.
- Виявляють мʼякі навички. Завдяки таким тестам можна оцінити, чи є людина емпатійною чи ініціативною навіть у дрібницях.
- Показують, чи є кандидат підхожим до корпоративної культури. А вона проявляється не тільки в підході до виконання посадових обовʼязків, а й у простій комунікації між колегами.
Але висновки, зроблені на основі подібних перевірок, з великою ймовірністю будуть помилковими, вважає психологиня Олеся Ізьянова.
«Аби визначити якості людини, її характеристики та мʼякі навички, недостатньо оцінювати тільки поведінку ізольовано від психологічного наповнення дії. Кандидат, що піднімає ручку з підлоги, може мати мотивацію сподобатися. Або дійсно бути емпатійним. Чи таким тривожним, що оця ручка нестерпно вибивається з уявлення про ідеальність. Так само і з бездіяльністю — кандидат, що не говорить про незручний стілець, може мати різну мотивацію.
А ще в певних обставинах поведінка — це не патерн (те, що повторюється), а винятково ситуативна реакція, спричинена конкретними умовами. Співбесіда якраз є тією ситуацією, коли поведінка людини може відрізнятися від «реального життя». Бо перед кандидатом незнайомі люди, яким ще і треба сподобатися, адже це може бути майбутнє керівництво.
Аналогічно, однакова мотивація цілком може виражатися через різну поведінку. Наприклад, відповідальна людина може помити чашку після себе або запитати, що з нею робити. Але ця риса проявляється й у тому, щоб розуміти, де закінчується власна зона відповідальності й починається чужа. Наприклад, кандидат розуміє, що миття чашок — частина обовʼязків офіс-менеджера, що цю каву приготував.
У цьому разі кандидат не перебирає на себе обовʼязки іншої людини, але і знає, за що сам несе відповідальність.
Ці «побутові» тести не є інформативними. Швидше вони дають рекрутеру зрозуміти, чи людина навпроти схожа на них. Це виключно субʼєктивне оцінювання того, що уявлення однієї людини є такими ж, як і в іншої.
А взагалі, щоб зрозуміти, як людина поводиться та які має якості, важливо аналізувати саме релевантний досвід. Тому рекомендація з попереднього місця роботи буде в рази інформативнішою, ніж подібні тестування», — пояснює Олеся Ізьянова.
Для шукачів «тест на чашку кави» — це red flag
У соціальних мережах дописи про різноманітні приховані тестування спричиняють хвилю обурення. Наприклад, про «тест чашкою кави» користувачі писали так:
- «Він насправді сказав, що активно маніпулює потенційними працівниками, щоб змусити їх випити каву, і все це для того, щоб грати у свою глибоко тривожну психосоціальну гру».
- «Тож він не говорить про те, чого хоче, і карає людей за те, що вони не читають його думки? Схоже на кепського боса».
- «Мені здається, що дивно мити власну чашку на інтерв’ю, коли ти там гість».
Про «тест на пиття води» коментатори зауважували, що їм було б ніяково залишати плями від помади на склянці, та й узагалі — якщо співбесіда триває 30–60 хвилин, не відчувати спрагу нормально. А «тест на сіль і перець» узагалі пробуджує паніку просто від думки, що незнайома людина буде прискіпливо дивитися, як ви їсте.
А що ви думаєте про неформальне тестування? Можливо, вам доводилося взяти в ньому участь? Поділіться досвідом у коментарях.
*На фото кадр з м/ф The Simpsons, 1989 р.
8 комментариев
Чтобы оставить комментарий, нужно войти.
бред [образа видалена модератором Work.ua] типа психологів. а якщо я в принципі не пью воду невідомо звідки, або просто мені не хочеться пити. Тоді як оцінити людину?
Такое роблять лише неадекватні. Людину треба оцінювати по проф навичкам а не страдати [нецензурна лексика видалена модератором Work.ua].