Що робить режисер
Професія режисера передбачає широкий спектр обов’язків. Основний із них — створити театральний або кінематографічний витвір, якнайкраще передати своє бачення матеріалу глядачеві. Для цього в розпорядженні режисера:
- Велика постановча або знімальна команда — сценаристи, актори, художники з декорацій, костюмів і гриму, техніки світла і звуку, відеооператори та інші фахівці;
- Сценарій, який режисер може змінювати на свій розсуд.
У ході роботи над одним проєктом режисер виконує безліч дій. Це і вибір і коректування сценарію, і підбір акторського складу, і проведення репетицій, і індивідуальна робота з кожним учасником постановочного або знімального процесу, і доведення отриманого продукту (наприклад, відеоролика) до досконалості.
Через таку кількість обов’язків і областей творчості в якийсь момент професія режисера розділилася на кілька спеціальностей. Серед них варто згадати:
- режисера-постановника, який займається тільки творчими процесами, а адміністративні функції не виконує;
- театрального режисера, що береться тільки за постановку вистав;
- режисера монтажу — він працює разом із постановником над композицією відеотворів (вони переглядають матеріал у пошуках найбільш вдалих дублів і «склеюють» їх);
- звукорежисера, який займається звуко-шумовим оформленням постановки;
- а також режисерів, які спеціалізуються на створенні телепередач і документального кіно, анімаційних фільмів, комп’ютерних ігор, концертів та інших масових заходів — у кожного з них є свої особливі обов’язки.
Скільки отримує режисер
Як і в багатьох інших творчих професіях, середню зарплату режисера визначити непросто. Існує багато чинників, які впливають на оплату праці цих фахівців.
По-перше, спеціалізація режисера: наприклад, творець циркових постановок отримує менше кінорежисера. По-друге, досвід, визнання таланту і популярність: двоє різних кінорежисерів можуть отримувати різні зарплати за однакові проєкти. По-третє, сам проєкт: зарплата за постановку популярного ток-шоу на телебаченні або в YouTube вища, ніж за режисуру вистави в невеликому театрі.
на апрель 2025
*по данным 29 вакансий
Распределение зарплат
Изменение средней зарплаты
«Режиссер» по Украине
Які навички потрібні режисерові
- Вища освіта за фахом «режисер».
- Творче бачення і вміння пояснювати свої ідеї.
- Нестандартне мислення, увага до деталей.
- Організаторські здібності та навички управління.
- Знання основ психології, вміння працювати з різними людьми.
- Комунікабельність, почуття гумору і харизматичність.
Наскільки затребувані режисери
Режисер — престижна і модна професія, тому зараз ринок праці не відчуває нестачі режисерів. Водночас робочих місць не так багато, як фахівців, тому в цій професії спостерігається жорстка конкуренція.
Проте, освіта режисера — це великий плюс під час опанування суміжних сфер.
Количество вакансий
«Режиссер» по Украине
Де вчитися на режисера
Режисерську освіту отримують у вишах — в інститутах і на факультетах культури.
Майбутнім абітурієнтам, які обирають професію та планують, де вчитися, в пригоді стане докладна покрокова інструкція «Вступ» від Education.ua. Скористайтеся нею, щоб розібратися з правилами вступу, підготуватися до іспитів, зрозуміти принцип зарахування, зібрати всі документи та не пропустити терміни їхньої подачі.
Поделитесь этим материалом с друзьями и знакомыми, запостите его у себя в социальных сетях, расскажите про него родственникам, которые не могут определиться с будущей профессией. Ведь каждый достоин получить работу своей мечты!
Другие профессии

Рієлтор
Рієлтор — це фахівець у сфері нерухомості. Він допоможе купити, орендувати, здати в оренду чи продати ваше житло, земельну ділянку або будь-яку іншу споруду.

Мерчендайзер
Мерчендайзер — це той, хто контролює наявність всього асортименту компанії на полицях магазину і розташування товарів або рекламних матеріалів про них в найпривабливіших для покупців місцях.